Brunatna plamistość liści – jakie są objawy?

Choroby grzybowe w znaczący sposób utrudniają prawidłowy rozwój rośliny. W ich zwalczaniu często trzeba wykorzystywać wielofazowe działania. Warto wiedzieć, jakie są objawy jednego z najpopularniejszych schorzeń żyta, pszenżyta i pszenicy.

Opis

Brunatna plamistość liści zalicza się do infekcji grzybowych, których prowodyrem jest gatunek Pyrenophora triticirepentis. Stanowi ona popularne schorzenie zbóż, występujące w rejonach ich uprawy, gdzie panuje wilgotny i chłodny klimat. Choroba po raz pierwszy została zaobserwowana w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Bardzo często zmagają się z nią również polscy rolnicy. Brunatna plamistość liści najczęściej poraża uprawy pszenicy, żyta i pszenżyta. Jej straty w zbiorach szacowane są w granicach od 5 do 50%. Objawy choroby rzadko obserwuje się w obrębie uprawy jęczmienia. Ich pierwsze symptomy pojawiają się w okresie strzelania w źdźbło i wyrastanie liści flagowych. Rozwój choroby przypada na okres wiosny i jesieni.

Objawy

Pierwsze oznaki infekcji obserwuje się na dolnych liściach, w miarę upływu czasu porażeniu ulegają wyższe organy roślin. Objawy mają postać brunatnych plam o nieregularnie owalnym kształcie. Otoczone są one zazwyczaj chlorotyczną obwódką. Nie jest to jednak reguła. W środku plamy nierzadko występuje nekroza. Przy dużym porażeniu liść całkowicie obumiera.

Ochrona

Chcąc ograniczyć rozwój choroby, należy:

  1. dokładnie przyorać resztki po żniwach i przeprowadzać zabiegi, przyśpieszające rozkład pozostałości
  2. uprawiać odmiany mniej podatne na porażenie grzybem.

W przypadku konieczności wykorzystania preparatów chemicznych, warto stosować fungicydy chloronitrylowe, triazolowe, strobilurinowe lub imidazolowe. Opryskiwanie można wykonać w fazie liścia flagowego, a przy masowej infekcji przed tym stadium.

Uprawiając zboża, warto pamiętać, że ich rozwój może zostać zakłócony przez choroby grzybowe. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy zastosować odpowiednie środki ochronne dostępne na stronie Syngenta.pl.