grzyb

Gdzie na grzyby w Mazowieckim?

Ciepłe lato i obecna deszczowa aura sprawiła, że sezon na zbieranie grzybów jest otwarty na całego. Wielu zapalonych grzybiarzy ze stolicy ma swoje tradycyjne miejsca, jednak także i oni szukają odpowiedzi na to pytanie i inspiracji. Zobacz, gdzie jest urodzaj grzybów i jakie gatunki możesz znaleźć! Przedstawiamy miejsca, gdzie można się na udać na grzyby na Mazowszu.

Grzyby Mazowieckie

Odpowiedź na pytanie, gdzie wybrać się na grzyby w Mazowieckim nie jest wcale prosta. Lasy Mazowsza kryją w sobie dużo atrakcyjnych miejsc. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że nie można zbierać grzybów na terenach prywatnych i w obszarze parków narodowych i rezerwatów.

Gdzie nie wolno zbierać grzybów na Mazowszu?

Zbieranie grzybów zabronione jest więc na przykład w Puszczy Kampinoskiej, ale też w Lesie Bielańskim i Kabackim.

Gdzie wolno zbierać grzyby na Mazowszu?

Natomiast ogólnodostępne mazowieckie lasy wręcz zapraszają do zbierania jesiennych plonów! Mazowieckie lasy są idealne na udane grzybobranie. Zapaleni grzybiarze znają urodzajne miejsca, jednak niechętnie się nimi dzielą. Przedstawimy Państwu kilka lokalizacji, gdzie zbiory na pewno będą obfite. Ważna rzecz, którą trzeba zapamiętać to fakt, że różne gatunki grzybów rosną w różnych warunkach środowiskowych. Dlatego kluczem do sukcesu jest znajomość warunków występowania danego gatunku, i wybranie lokalizacji w zależności od tego, na jakie grzyby „polujemy”.

Tym, którzy chcą wybrać się na zbieranie grzybów, Mazowieckie mogą zaoferować wiele interesujących miejsc do tego odpowiednich. Dla miłośników kurek dobrym miejscem będą lasy w okolicach Białobrzegów, a szczególnie uroczysko Zielony Ług. Dla miłośników szlachetnych prawdziwków idealne będą lasy w okolicach Wołomina. Na obfite zbiory można jechać w lasy w okolicach Celestynowa – tu królują zarówno prawdziwki, jak i maślaki. Popularne są także lasy w okolicach Pomiechówka.

Jak szukać miejsc do zbierania grzybów?

Nawet znajomość idealnych punktów nie pomoże, jeżeli grzybiarz nie jest spostrzegawczy i nie wie, gdzie szukać. Zbieranie grzybów to zajęcie wymagające uważności i skupiania się na otoczeniu. Stanowi idealną odskocznię od stresujących sytuacji w domu i pracy. To idealny sposób na spędzanie wolnego dnia i prawdziwy odpoczynek.

Oprócz wybrania dobrego miejsca, dla grzybiarza najważniejsza jest znajomość grzybów jadalnych (nigdy nie zaszkodzi posiadanie atlasu grzybów przy sobie i bieżące kontrolowanie zbiorów) Dodajmy do tego prowiant, nieprzemakalne ubrania i (przede wszystkim) buty, a mamy pomysł na idealny jesienny dzień.