elektrośmieci

Gdzie wyrzucać elektrośmieci w Warszawie?

Elektryczne urządzenia i sprzęty towarzyszą człowiekowi praktycznie codziennie – od rana, aż do nocy. Jednak, jak każda rzecz martwa, prędzej czy później mogą ulec zniszczeniu lub przedawnieniu. Co wtedy? W przypadku zwykłych śmieci, od dawna wiadomo, że należy je segregować (zobacz jak segregować śmieci w domu). Co jednak zrobić z elektrośmieciami?

W chwili, gdy nasz telewizor przestaje funkcjonować, od razu szukamy przyczyny i szacujemy koszty. Bardzo często okazuje się, że taniej wyjdzie zakup nowego sprzętu, niż naprawa starego. Tylko co wtedy zrobić z urządzeniem, którego już nie używamy? Elektrośmieci, ze względu na swoją budowę i skład, stanowią poważny problem dla środowiska i człowieka, a zatem trzeba się ich pozbyć.

Czym są elektrośmieci?

Dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z tym terminem, elektrośmieci to nic innego, jak zużyte, zepsute sprzęty elektryczne, których już nie używamy. Do takich produktów zalicza się wszystkie:

  • Laptopy
  • Komputery
  • Pralki
  • Telewizory
  • Lodówki
  • LEDy
  • Inne urządzenia, które działały na prąd lub baterię

Nie należy ich pod żadnym pozorem mylić ze złomem metalowym, który należy oddawać do PSZOK-u. Jeżeli sprzęt nie zawiera żadnych elementów elektrycznych, to nie jest on traktowany jako elektroodpad, a jako złom metalowy.

Dlaczego nie należy pozbywać się ich do lasu lub śmietnika?

Powodów jest kilka, między innymi wpływ na środowisko (las to miejsce dla grzybów i drzew, a nie śmieci!), wpływ na człowieka oraz koszty. Ponieważ składają się głównie z metalu oraz jego odmian, sprzęty RTV i AGD mogą rozkładać się nawet do dwustu lat. Dlatego zostawiając je w lesie narażamy ekosystem, zanieczyszczamy glebę i tworzymy zagrożenie dla leśnych stworzeń. Pozbywając się starego sprzętu człowiek wchodzi w konsumpcjonizm i zaczyna nadmiernie kupować urządzenia, których może nigdy nie użyje. Doprowadza to do nadmiernego wykorzystania surowców oraz wzrostu cen. Jeżeli te argumenty was nie przekonały to dodamy, że za porzucenie zużytego, zepsutego, bądź starego urządzenia w lesie grozi kara pieniężna, która może wynosić do 5000 złotych. Czyli mniej więcej tyle, ile zapłacilibyśmy za nowy sprzęt.

Gdzie można pozbyć się elektrośmieci w Warszawie?

W każdym mieście powinien znajdować się co najmniej jeden punkt, jednak tu skupimy się wyłącznie na Warszawie. W stolicy istnieje kilkanaście punktów zbiórki, które przyjmą od każdego chętnego wszystkie odpady. Można wyróżnić tutaj kilka konkretnych miejsc, w których oddawanie elektrycznych śmieci jest autentyczne i potwierdzone.

  • Autoryzowany Punkt Zbierania Elektrośmieci Warszawa Ursynów – w pobliżu ulicy Hirszfelda
  • Punkt odbioru ElektroŚmieci. Dzielnica Ochota – Targowisko Majewskiego
  • ElektroEko – ulica Łopuszańska
  • Punkt odbioru elektrośmieci Asekol – ulica Wyględowska

W wyżej wymienionych punktach, jak i w większości punktów w Warszawie, odpady można oddawać samodzielnie w każdą sobotę, w przedziale godzinowym od 10 do 14. Jeżeli komuś zależy na tym, by pozbyć się elektroodpadów w trybie natychmiastowym, ponieważ nie może dostarczyć ich samodzielnie, istnieje możliwość skorzystania z infolinii działającej na terenie Warszawy. Należy jedynie zadzwonić pod numer 22 223 33 00 i opowiedzieć jakiego sprzętu chcemy się pozbyć. Następnie należy zabezpieczyć sprzęt – odłączyć go od prądu lub wodociągów – i czekać, aż w określonym terminie zjawi się kierowca. Infolinia zapewnia również podstawowe informacje o stacjonarnych punktach, a operator odpowie wam na wszystkie zadane pytania.

Na czym polegają różnice w pozbyciu się odpadów?

Przede wszystkim samodzielne pozbywanie się elektrośmieci jest bezpłatne, ale można to zrobić tylko jednego dnia, w ciągu kilku godzin. Z kolei wywóz zużytego sprzętu w ciągu tygodnia, mimo swojej wygody, jest już płatny. Wyjątek stanowi wywóz przeprowadzony w sobotę.

Zanim wyrzucisz swój sprzęt – sprawdź, załatw, zyskaj!