hotel

Hotele dla psów w Warszawie – na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Jak wybrać najlepszy hotel dla psa? Co prawda do okresu wakacyjnego pozostało jeszcze parę miesięcy, ale przecież urlop można wziąć w dowolnym momencie roku. Opiekunowie psów i kotów mają wtedy prawdziwy dylemat – czy zostawić zwierzaka na kilka dni u rodziny czy może wziąć ze sobą? W sytuacji, gdy żadna z tych opcji nie wchodzi w grę, doskonale sprawdzi się hotel dla zwierząt. Choć ich liczba wciąż nie jest bardzo duża, bo stanowią stosunkowo nowy koncept, to w każdym większym mieście można znaleźć przynajmniej kilka placówek tego typu.

Jak działają hotele dla psów?

Hotele dla psów to miejsca prowadzone przez osoby prywatne, często behawiorystów, kynologów oraz specjalistów z zakresu zachowania zwierząt, w których opiekun (oczywiście za dobową opłatą), może zostawić pupila na określony okres. Każdy hotel ma na swojej stronie internetowej wyszczególniony cennik, warunki przyjęcia zwierzaka oraz informacje kontaktowe. Zostawiając psa lub kota po raz pierwszy w wybranym hotelu, konieczne może się okazać spotkanie zapoznawcze, zwłaszcza jeśli pies wymaga specjalnej troski, np. jest niewidomy lub ma problemy behawioralne. Podczas wizyty właściciele hotelu oceniają zachowanie psa oraz jego zdolności adaptacyjne w nowych miejscach, co pozwala im podjęcie decyzji, czy podejmują się opieki nad pupilem.

Na co zwracać uwagę, wybierając hotel dla psów?

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest położenie hotelu. Nawet hotele dla psów w Warszawie powinny być zlokalizowane w domach (pod żadnym pozorem w mieszkaniach!), najlepiej z ogrodem lub w pobliżu terenu, na którym zwierzęta będą mogły swobodnie biegać. Dom powinien być z każdej strony ogrodzony, a jeśli znajduje się przy ulicy, należy zwrócić uwagę czy ma bramę. Jeśli na pierwszy rzut oka posesja wygląda na zaniedbaną, brudną bądź zagraconą i cokolwiek wzbudza choćby najmniejszą wątpliwość, lepiej jest poszukać innego miejsca niż stresować się przez cały urlop.

Równie ważne jak miejsce, w którym psiak będzie wypoczywał, są także kompetencje właścicieli. Na stronie internetowej wybranego hotelu powinny znajdować się wszystkie niezbędne informacje dotyczące kompetencji, pozwoleń oraz ewentualnego wykształcenia kierunkowego, które stanowi uprawnienie do prowadzenia działalności. Istotny jest także kontakt z potencjalnymi opiekunami. Powinni oni mieć możliwość odpowiedzieć na wszystkie pytania, co więcej, najlepiej jeśli sami je zadają, bo świadczy to o tym, że chcą bliżej poznać psa. Dobrze funkcjonujący hotel to miejsce, które nie przyjmuje zwierzaków hurtowo, ale takie, w którym właściciele znają swoje możliwości, wiedzą jakich zadań mogą się podjąć i chcą bliżej poznać psa, którym będą musieli się opiekować.

Przed wyborem hotelu, konieczne jest zwrócenie uwagi na to, jak wyglądają procedury przyjęcia. Jeśli wystarczy jeden telefon, bez podawania szczegółów, i pies od razu ma zarezerwowane miejsce w hotelu, najprawdopodobniej ma się do czynienia z osobami nastawionymi wyłącznie na zysk. Odpowiedzialni petsitterzy i właściciele placówek przyjmujących zwierzęta najpierw organizują spotkanie zapoznawcze, następnie wymagają wypełnienia ankiety i dopiero wtedy decydują, czy są gotowi podjąć się opieki nad czworonogiem.

Jeśli cokolwiek wzbudza wątpliwość…

… najlepiej jest poszukać innego hotelu. Nieważne, czy zwierzak ma spędzić tam weekend czy dwa tygodnie, jeśli warunki w hotelu pozostawiają choćby cień wątpliwości, nie ma sensu narażać się na stres podczas wyczekanego urlopu. Hotele dla psów są naprawdę świetnym i absolutnie bezpiecznym rozwiązaniem, o ile prowadzone są przez ludzi wiarygodnych i z pasją.

Źródło: WikiZOO.pl – portal o zwierzętach