Miasta w województwie Mazowieckim, które warto odwiedzić

Województwo mazowieckie to jedno z największych w Polsce, a jednocześnie jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem kulturowym i turystycznym. Znajdują się tutaj nie tylko stolica kraju – Warszawa, ale także wiele innych ciekawych miast, które warto odwiedzić. Poniżej przedstawiam 5 miast w województwie mazowieckim, które z pewnością zainteresują każdego turystę.

Warszawa – to oczywiście niezaprzeczalna perła w koronie województwa mazowieckiego. Miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie zarówno nowoczesność jak i historię. W stolicy znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak: Stare Miasto, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki czy Łazienki Królewskie. Warszawa to także miasto w którym można znaleźć wiele zabytkowych kościołów, muzeów, teatrów i galerii sztuki.

Pułtusk – to urokliwe miasto zlokalizowane na Mazowszu, położone na skraju Puszczy Białej. Warto tutaj zobaczyć przede wszystkim piękne Stare Miasto, w którym znajduje się wiele zabytkowych kamienic i kościołów. Ciekawostką jest, że w Pułtusku znajduje się najdłuższy ratusz w Polsce, który ma aż 57 metrów długości.

Płock – to kolejne miasto warte uwagi, zlokalizowane nad rzeką Wisłą. Płock to miasto z wielowiekową historią, którą można poznać dzięki licznie zachowanym zabytkom. Wśród nich warto wymienić katedrę św. Floriana, Pałac Biskupi, a także Muzeum Diecezjalne, w którym można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z historią miasta.

Kazimierz Dolny – to malownicze miasto zlokalizowane nad rzeką Wisłą, które słynie z pięknych widoków i zabytkowej architektury. Kazimierz Dolny to miasto artystów i twórców, którzy przyciągają tu swoją twórczością. Warto odwiedzić tu Rynek, Wąwóz Korzeniowy, a także kościół św. Jana Chrzciciela.

Sandomierz – to miasto, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii. Znajduje się tutaj wiele zabytków, takich jak katedra, ratusz, czy kamienice z XVIII wieku. Ciekawostką jest, że Sandomierz posiada najwięcej zabytkowych piwnic w Polsce, które można zwiedzać.