Żywe choinki z ekologicznych plantacji

Co roku wielu Polaków staje przed dylematem, jaką choinkę kupić, sztuczną, czy żywą? Która z nich jest bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska? Sztuczne drzewko wytrzymuje kilka lat, co nie oznacza, że jest lepsze. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wybrać żywe choinki z ekologicznych plantacji.

Ekologiczne plantacje

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na zakup choinki. Gdy jedni mają już wyrobione zdanie i wiedzą jakie drzewko kupić, inni zastanawiają się, czy wybrać żywe drzewko, czy zainwestować w sztuczną choinkę, która posłuży nam na lata. Dlaczego wybierając żywe drzewko dokonujemy lepszego wyboru? Głównym powodem jest fakt, że w ten sposób nie szkodzimy środowisku. Wszystkie żywe choinki dostępne w dużych punktach sprzedaży pochodzą wyłącznie z ekologicznych plantacji. Choć minie trochę czasu zanim wyrosną, ścinane są z przeznaczeniem do sprzedaży. Ich plantacja odbywa się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy dbają o to, by spełniały wszystkie standardy. Uprawa drzewek odbywa się przez certyfikowane szkółki leśne nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach zagranicznych. Jednym z państw, skąd pozyskuje się takie choinki, jest Dania. Decydując się na takie drzewko jak jodła kaukaska mamy gwarancję żywej choinki, która długo po Świętach Bożego Narodzenia będzie zachwycać nas swoim wyglądem i pięknym zapachem.

Jak postępować z żywą choinką?

Kiedy wiemy już, że warto zdecydować się na zakup żywej choinki, należy jeszcze zastanowić się nad tym, czy lepszym dla nas rozwiązaniem będzie choinka cięta, czy choinka w doniczce. To drugie rozwiązanie będzie dobrym wyborem dla właścicieli domu z ogródkiem, gdyż po okresie świątecznym drzewko możemy jeszcze zasadzić na działce.

Warto wybierać niezbyt wysokie drzewka. Duża choinka ma rozbudowany system korzeniowy i dużą donicę. Po zakupie nie należy przenosić drzewka choinki z niskiej temperatury do ogrzewanego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie przetrzymać ją w garażu w przejściowej temperaturze 5-10 C. Drzewko należy ustawić z dala od grzejników. Podłoże powinno być lekko wilgotne, a roślina codziennie zraszana. Choinki nie należy obwieszać zbyt wieloma ozdobami, gdyż mamy do czynienia z żywą rośliną.

Po okresie świątecznym choince należy zapewnić łagodny powrót na mróz i umieścić ją na kilka dni w chłodnym pomieszczeniu. Następnie możemy drzewko wystawić na dwór. Donice należy owinąć, dzięki czemu możemy ochronić system korzeniowy przed mrozem, zapobiegając szybkiemu wysychaniu podłoża. Gdy temperatura wzrasta powyżej zera, warto regularnie podlewać drzewko, gdyż igły wyparowują wodę także zimą. Wiosną natomiast możemy wykopać dołek i zgodnie z ogólnymi znanymi zasadami zasadzić drzewko.

Sprzedaż choinek żywych

Na co zwrócić uwagę wybierając drzewko? Przede wszystkim na to, by choinkę kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Dzięki temu możemy być pewni, że drzewko od początku jest uprawiane w donicy. W przypadku zakupu od pierwszego lepszego sprzedawcy może okazać się, że choinka była wykopana z gruntu, a następnie umieszczona w donicy.

Dla wielu z nas nic zastąpi magii żywej choinki, która nie tylko ładnie pachnie, ale też świetnie się prezentuje. Choć niektórzy uważają, że nie warto kupować żywych choinek, gdyż drzewka mogłyby wyrosnąć kiedyś na las, nie do końca jest to prawda. Ekologiczne plantacje choinek uprawiane przez certyfikowane szkółki leśne mają na celu sprzedaż drzewek.

Sprzedaż choinek najczęściej odbywa się w marketach i na targowiskach przed świętami Bożego Narodzenia. Rośliny regularnie sprzedawane są też w punktach sprzedaży choinek i z pewnością pochodzą ze sprawdzonego źródła. Sprzedaż drzewek bożonarodzeniowych oferuje też wiele sklepów internetowych. Żywe choinki możemy zamawiać z dostawą do domu, kupić je w dowolnej chwili, niezależnie od pory roku.

Czas około bożonarodzeniowy to gorący okres, podczas którego wybór idealnej choinki może stać się trudny, dlatego kupując odpowiednio wcześniej mamy pewność, że drzewko dotrze w ustalonym przez nas terminie, a my zaoszczędzimy czas i pieniądze.